Teknoloji:
İşsizlik Maaşı 2016 Zam Ne Kadar Olacak - Trabzonun ilçeleri

Seçim öncesi yazımızda 'vaatleri dinledik icraata bakıyoruz' demiştim. İcraatı yapabilecek olan, vaatleri toplumda karşılık bulan parti kazanacaktı nitekim öyle oldu. AK Parti hesaplanmış, toplumun her kesimine dokunan vaatleri ile yüzde 49.5 oy alıp tek başına iktidar oldu. Vaatler ve özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Malatya'da eklediği 10 müjde toplumun hemen her kesiminde gelirleri artıracak türden. İşsizlik maaşı zammı da dahil. Kısaca bakalım..

EMEKLİLER: Sayıları 8.9 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına ekstra 100 lira zam yapılacak. Emekliler yıllık bin 200 lira ek gelire kavuşmuş olacak. Bu zamdan daha önce yararlanan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de yeni artış yansıtılacak. Onların yıllık artışı 2 bin 400 lirayı bulacak. Emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Böylece çalışan emeklilerin geliri artacak. Ayrıca toplu sözleşme zammı alacak memur emeklilerine ve tüm emeklilere, Ocak'ta enflasyon farkı da verilecek.

İŞÇİLER: Asgari ücretin 1.300 lira net olarak belirlenmesiyle milyonlarca işçinin maaşı artacak. Asgari ücret toplantısı önümüzdeki ay yapılacak. Hatta çok tehlikeli işlerde çalışanlar bu rakamı da geçecek.

2016 İşsizlik Maaşları ne kadar olacak zammı oranı: İşsizlik maaşının yeni asgari ücretle birlikte artacağını da 17 Ekim'de bu köşeden yazıp hesabını yapmıştık. İşsizlik maaşı brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Böylece artacak asgari ücret işsizlik maaşlarını da yukarı çekecek. En yüksek rakam 1.314 lirayı bulacak.

POLİSLER: Beklenen ek gösterge artışı olacak. Mevcut maaşlar artarken emekli ücreti ve ikramiyeler yükselecek. Polislere ayrıca 580 lirayı bulan yüzde 25'lik emniyet hizmet tazminat zammı da gelecek. Ek gösterge artışı uzman erbaşlar için de geçerli olacak.

ÖĞRENCİLER: Üniversite öğrencilerinin 330 lira olan bursları yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarılacak.

ASKERLER VE ASKERİ ÖĞRENCİLER: Er ve erbaşların harçlığı 3 katına çıkarılacak. 30 lira olan harçlık 100 liraya yükselecek. Askeri öğrenciler de 450 liraya varan harçlık alacak.

MUHTARLAR: Muhtarların 950 lira olan maaşları bin 300 liraya çıkarılıp yeni asgari ücretle eşitlenecek.

DAHA AZ PARA ÖDEYİN

Doğum,askerlik gibi borçlanma yapacaklar için kritik bir dönemdeyiz. Asgari ücret her aralık ayında artırılıyor ve ocaktan itibaren devreye giriyor. Üstelik bu yıl 1.300 lira olacak. Borçlanmalar brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Ocak ayından önce bu tür borçlanmalarınızı (gün satın alma) yaparsanız ödeme şimdiki brüt asgari ücret (1.273,5 TL) üzerinden olacak. Ocaktan sonra daha fazla para ödememek için elinizi çabuk tutun.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
gulcin hanim bagci 2 yıl önce

Ben aralik ayinin son gunu maas aldim zamdan yatarlana biliyormuyum

Misafir Avatar
yusuf kapıcı 2 yıl önce

6 ay işsizlik maaşı alacam 539 tl alıyorum neden zam vermediler bilen varmı

Misafir Avatar
habib 2 yıl önce

bende ilk işsizlik maaşımı aralıkta aldım 608 tl ancak ocakta 100 tl kesinti yapmıslar neden aceba her ay kesinti olacakmı yardımcı olurmusunuz

Misafir Avatar
erdal 2 yıl önce

arkadaşlar bende işsizlik alıyorum ama 2015 aralık ayından başladı 6 ay 2016 zamdan yaralanamıyoruz şimdiki kanuna göre .çalışıyorsunuz sonra işden ayrılmak istiyorsunuz artık alabilirsiniz işsizli ama onunda belli bir günsayısı var.

Misafir Avatar
isa 2 yıl önce

21 şubaqt(bugün) bende işsizlik parasını aldım hiç değişme yok.kasım,aralık,ayında aldığım ücretle aynı..718 tl alıyorum..devletin sitesinde baktığım zaman 6 ay aynı para alacağım görünüyor..anlaşılan alt limit artmış üst limit artmış.arada kalanlara ilişmemişler..iş-kur u aradım..sanki parayı kendi ceplerinden veriyorlarmış gibi konuştular...boş boş bişeyler anlattılar.ben yinede insan oldum.teşekkür etmesini bildim.2012 de aldığım işsizlikte asgari ücret artımı işsizlik maaşımda artmıştı...

Misafir Avatar
aykut aras 2 yıl önce

bugun işsizlik maaşımı aldım zam yoktu 508 tl.neden bilen varmı

Misafir Avatar
Halil yucel 2 yıl önce

Kasım ayda çıkar işsiz ödemesini en az maaş zor her ayda az

Misafir Avatar
Zehra cakarr 2 yıl önce

Ben bu ay 31 .de işsizlik maasi alacağım zam etkiler mi

Misafir Avatar
Zehra cakarr 2 yıl önce

1370 ssk primim var 10 ay bekliyorduk şu an 8 ay çıktı 590 tl alacağım az olduğunu söylüyorlar dogrumudur

-Beğenmedim(0)

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku