Teknoloji:
Muhteşem Yüzyıl Kösem 1. Ahmet Kimdir Gerçek Adı Ekin Koç - Trabzon

 SULTAN AHMET’İ EKİN KOÇ OYNUYOR

Muhteşem Yüzyıl Kösem ile Sultan Ahmet’in hayatına da tanıklık edeceğiz. Star TV dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem’de Sultan Ahmet’i canlandıran Ekin Koç, Sana Bir Sır Vereceğim dizisi ile üne kavuşmuştu.

Ekin Koç Kimdir?

Ekin Koç 15 Ağustos 1986 İstanbul doğumlu`dur.Eğitim hayatını tamamladıktan sonra 35 Buçuk Sanat Akademisin`de Vahide Gördüm ve Altan Gördüm`den özel olarak oyunculuk dersleri almıştır.Yakışıklı oyuncu ilk kez Fox Tv`nin ilgi ile izlenen dizisi Sana Bir Sır Vereceğim ile izleyicileri ile buluşmuştur.Sana Bir Sır Vereceğim dizisi ile ilk defa profesyonel oyunculuk için ekran karşısına geçen yakışıklı oyuncu yılların oyluncusu gibi hiç sorun yaşamamıştır.Canlandırdığı karakteri izleyenlere tam anlamıyla sunan Ekin Koç özellikle kısa sürede genç kızların ilgi odağı haline gelmiştir.   Ekin Koç`un  canlandırdığı Tilki karakteri görünmezlik yeteneğine sahip olan ve Aylin`e olan aşkı ile bir çok izleyiciden tam not almıştır.28 yaşındaki genç oyuncu 1.70 cm boyunda olup düzgün bir fiziğe sahiptir.Dizi setinde hayranlarının ziyaretlerine oldukça sıcak yaklaşan Ekin Koç dizi setini ziyaret eden hayranları ile`de bol bol resim çektirmektedir.2014 yılı Kanal D`nin Eylül ayında ekranlara gelecek dizisi Benim Adım Gültepe isimli dizi`de Seyfi karakterini canlandırmıştı.

Ekin Koç 21 Haziran 1992 Antalya doğumludur. Annesi Bankacı Babası ise Turizmle uğraşmaktadır. Ailesi Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşamaktadır. Kendisinin ismini verdiği bir erkek kardeşi vardır. Ekin Koç kardeşinin adını Yetkin koymuş.Babasının turizmle uğraşması nedeniyle ilk öğretim yıllarını farklı okullarda tamamlamıştır. Liseyi Antalya’da Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesinde okumuştur. Sonrasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü kazanmıştır. Şu anda bu okulda 2. sınıf öğrencisidir. Ekin Koç Basketbol, Satranç, Tenis, Futbol ve gitar eğitimleri almıştır. Aynı zamanda da İstanbul’da Akademi 35 Buçuk Sanat Evinden oyunculuk dersleri aldı.

Ekin Koç Yaşı: 22
Ekin Koç Boyu: 1.80
Ekin Koç Kilosu: 65
Ekin Koç Saç Rengi:Koyu Kestane
Ekin Koç Göz Rengi:Kahverengi

Ekin Koç'un Canlandıracağı I.Ahmet Kimdir?

I. Ahmed, 14. Osmanlı padişahı, 93. İslam halifesidir. Babası Sultan III. Mehmed, annesi Handan Sultan'dır. Babasının vefatı üzerine 21 Aralık 1603'te Eyüp Sultan'da kılıç kuşanarak tahta geçti.

Ekin Koç Oynadığı Diziler

- Sana Bir Sır Vereceğim (Tilki)
- Benim Adım Gültepe (Seyfi)
- Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan (Sultan Ahmet)

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Oyuncuları

Kösem Sultan - (Beren Saat)
Safiye Sultan -( Hülya Avşar)
Kösem Sultan(gençliği) - (Anastasia Tsilimpiou)
Sultan Ahmet - (Ekin Koç)
Mehmet Giray Han - (Kadir Doğulu)
Zülfikar - (Mete Horozoğlu)
Şahin Giray Han - (Erkan Kolçak Köstendil)
Alex - (Berk Cankat)
Handan Sultan - (Alma Terzic)
Dilber - (Sahra Şaş)
Halime - (Aslıhan Gürbüz)
Nasuh - (Tolga Tuncer)
Şeyhülislam Mustafa - (Levent Yılmaz)
Dudu Hatun - (Nurunisa Yıldırım)
Enzo - (Zeljko Erkiç)
Cennet - (Esra Dermancıoğlu)
Derviş Mustafa - (Mehmet Kurtuluş)

 
MUHTEŞEM YÜZYIL-KÖSEM DİZİSİ KONUSU:
Muhteşem Yüzyıl-Kösem dizisinde küçük yaşlarda Cariye olarak saraya getirilen Anastasia'nın saha sonra 1.Ahmed ile evlenmesinin ardından hükümdarlığa uzanan hayatını anlatıyor.
EKİN KOÇ FOTOĞRAFLARI
 

Sultan Ahmet kimdir? Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. Padişahı olan 1. Ahmet, 18 Nisan 1590 tarihinde Manisa’da dünyaya geldi.

Babası Sultan III. Mehmed, annesi Handan Sultan'dır. Babasının vefatı üzerine 21 Aralık 1603'te Eyüp Sultan'da kılıç kuşanarak tahta geçti. Sultan I. Ahmet, Kanuni Sultan Süleyman'dan sonraki padişahlar içinde devlet işleriyle yoğun şekilde uğraşan ilk padişah olarak kabul edilir. Sultan I. Ahmet yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak 21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece 1617 yılında 27 yaşında vefat etti ve Sultanahmet Camiiyanındaki türbesine defnedildi.

Saltanatında, hanedan veraset sistemini değiştirip kardeş katli yasasını kaldırdı Yerine ailenin aklı başındaki en büyük üyesi padişah olur sistemini getirdi. Bu yeni yasanın, şehzadeler arasındaki rekabetin ve taht kavgalarının, taht için gerçekleştirilen kardeş katillerinin önlenmesi açısından Osmanlı tarihinde çok büyük önemi vardır.

SULTAN AHMET GENÇ YAŞTA TAHTA OTURDU

Babası III. Mehmed'in üç oğlundan ikincisi olarak dünyaya gelmiştir. Ağabeyi Mahmud'tur. Askeri ve idari işlerle ilgili bir şehzade olarak bilinen ve padişahlık için en kuvvetli aday olan Şehzade Mahmud, tahta kast ettiği iddiası üzerine öldürülmüştür. Bu, I. Ahmed için de sürpriz bir gelişmedir. Böylece tahtın yolu kendisi için açılmış olur. Şehzade Ahmed, henüz 13 yaşındayken, 37 yaşındaki babası Sultan III. Mehmed vefat eder.
Sultan IAhmet tahta geçtiği sırada Avusturya Savaşı devam ediyordu. Osmanlı kuvvetleri Belgrad'dan Budin'e doğru ilerlemekteydi. Peşte (25 Eylül 1604) ve Hatvan kaleleri savaş yapılmadan kolaylıkla ele geçirildi. Osmanlı ordusu ilerleyerek Budin'in kuzeyinde bulunan Vaçkalesini ele geçirdi (16 Ekim 1604). Osmanlı Ordusu, Sultan I. Ahmet'in buyruğu üzerine Belgrad üzerinden Budin'e yürüdü. 29 Ağustos 1605'de Estergon Kalesi kuşatıldı ve tam karşısındaki Ciğerdelen kalesi fethedildi. 8 Eylül'de Vişegrad, 19 Eylül'de Saint Thomas (Tepedelen) kaleleri fethedildi. 3 Ekim 1605'de ise Estergon Kalesi teslim alındı.

Osmanlılar da, Avusturyalılar da art arda yapılan bunca savaştan dolayı sosyal ve ekonomik yönden çok yıpranmışlardı. Daha önce yapılan barış görüşmelerinden bir sonuç çıkmamıştı. Ancak 11 Kasım 1606'da Estergon-Komorin arasında Zitva suyunun TunaIrmağına döküldüğü yerde imzalanan Zitvatorok Antlaşmasıyla barış sağlandı.

Antlaşmaya göre Eğri, Estergon, Kanije kaleleri Osmanlılarda, Raab (Yanıkkale) ve Komarom kaleleri Avusturyalılarda kalacaktı. Avusturya bir kereye mahsus olmak üzere 200.000 altın savaş tazminatı ödeyecekti. Avustuya Arşidükü protokolde Osmanlı Padişahına eşit sayılacak ve Osmanlı padişahı Avusturya Arşidüküne yazışmalarda Kutsal-Roma İmparatoru (Cesar/Kaiser) unvanıyla hitap edecek, her üç yılda bir karşılıklı armağanlar gönderilecekti. Avusturya'nın Macaristan için ödemekte olduğu yıllık 30.000 altın vergi ise kaldırılacaktı. Zitvatorok Antlaşması, Osmanlıların lehine gibi görünse de Osmanlı Devleti artık eski gücünde değildi. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti'nin Avusturya karşısındaki üstünlüğü sona ermiş, siyasi dengeler Osmanlı aleyhine bozulmaya başlamıştır.

Anadolu beyliklerinin en uzun ömürlülerinden birisi olan Ramazanoğulları Beyliği, Yavuz Sultan Selim döneminde 1514 yılından sonra ise Osmanlılar'a tabi olmuştu. I. Ahmet dönemine denk gelen 1608 yılından sonra Adana'nın Halep'e; Sis ve Tarsus'un da KıbrısBeylerbeyiliğine bağlanmasıyla Ramazanoğulları Beyliği sona ermiştir. I. Ahmet, böylece Ramazanoğulları Beyliği'ne resmen son vermiş oldu.

SULTAN AHMET’İN KARDEŞİ DE TAHTA GEÇTİ

Yıldırım Bayezid döneminde başlayıp, Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmed) döneminde kanunlaşan kardeş katli yasasını kaldırmıştır. Yerine ekber ve erşet (ailenin aklı başında olan en büyük üyesi) sistemini getirmiştir. Böylece oğullarından üçü padişah olmuştur. Bunlar sırası ile; Genç Osman, IV. Murad ve İbrahim'dir. Ayrıca kardeşi Mustafa'yı da önceki padişahlar gibi katletmemiş, yaşamasına izin vermiştir. Nitekim kardeşi Mustafa da padişah olmuştur. Bu yeni kanun, kardeş katlini önlemesi açısından Osmanlı tarihinde büyük bir önemi haizdir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
aslı gündüz 2 yıl önce

Ekin koç sen nasıl bişeysi ölüyom sana .

Misafir Avatar
meryem koksal 2 yıl önce

Cook yakisiklisinn ekinnn

Misafir Avatar
meltem 2 yıl önce

Aynen ya çik tatlı ve yakışıklı

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Emine 2 yıl önce

1. Bölümde ekin koçun kucuklugunu canlandıran kim biliyor musun

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Elif mutlu 2 yıl önce

Çok güzel

Misafir Avatar
Rıza HAZIRBAŞ 2 yıl önce

çeşke kösemi oynayan kız diziden hiç çıkmasaydı değişik bir yüz ve ya berenle başlanacaktı yada hiç değişik oymayacaktı yazık oldu diziye

Misafir Avatar
ad soyad 3 yıl önce

Bence anastasia hiç çıkmamalı diziden çünkü onu çok seviyoruz asıl diziyi güzel yapan anastasia ve ekin koç tur

Misafir Avatar
MELİS KURT 3 yıl önce @ad soyad

ad soyad yanlış düşünüyor anastasia güzel bi kız değil ayrıca mimikleri hiç kullanmıyo yani bu yaşta estetik yaptırmış . bu rolü beren saat çok daha güzel oynar

-Beğenmedim(1)
Misafir Avatar
Rabiya ults 3 yıl önce

Ekin koc ölüyorum sana sen ne tatli birseysin oyle:)

Misafir Avatar
MELİS KURT 3 yıl önce @Rabiya ults

salak ekin koç sana bakar mi

-Beğenmedim(1)
Misafir Avatar
ırmak 3 yıl önce

Seni seviyorum

Misafir Avatar
MELİS KURT 3 yıl önce @ırmak

ki̇mi̇ sevi̇yonlan eki̇n koçumu eki̇n koç sana hiç hiç bakmaz

-Beğenmedim(2)

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku