Teknoloji:
Sahibinden Cadillac BLS 2016 Türkiye Fiyatı Açıklandı mı - Trabzonun ilçeleri

Yerli Otomobil Cadillac BLS'nin Kopyası mı?

Cadillac BLS iç görünüm.

Görüldüğü gibi aynı olmadığını söylemek imkansız.

Peki Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Bakan Işık 2016 'da her türlü yol koşullarına göre testlerin yapılacağını ve 30-40 araç üretmeyi düşündüklerini söyledi. Ayrıca 2019 yılı sonuna kadar seri üretime geçmeyi planladıklarını söyledi.

Bu fotoğrafta ise Cadillac Logosunun Kapatıldığı dikkat çekiyor.

Peki Bu işin Hikayesi Ne ? Yerli Otomobil'den Beklentimiz Bu muydu Yani ?

İlk olarak yerli otomobilin resimlerini görenlerin küçük çaplı bir şok yaşadığını belirtmek gerekir. Dışı kamuflajlı olsa da otomobil meraklıları aracın 'Cadillac BLS' olduğunu hemen anladı.

Peki olayın Cadillac bağlantısı ne ?

TÜBİTAK'ın 3 yıl önce iflas edip, Çinlilerin bünyesine giren İsveçli Saab'la çalıştıklarını ve 9-3 modeli üzerinde geliştirilen elektrikli araç prototipinin üzerinde çalıştıklarını duymuştum ama aracın Saab tarafından İsveç'te yine 9-3 platform üzerinde geliştirilen 2006 model Cadillac BLS olacağını inanın ben bile tahmin edememiştim. Bilmeyenler için bağlantıyı şöyle aktarayım; Cadillac ve Saab, Amerikan General Motors'un (GM) bünyesindeki iki markaydı. 2006 yılında Cadillac Avrupa pazarında daha etkili olmak içinSaab'la birlikte 9-3 platformunda BLS modelini geliştirdi ve İsveç'te üretmeye başladı. Yani Cadillac BLS ve 9-3 aynı araç. Bakın Işık'ın açıkladığı fotolarda da aracın öndenCadillac arkadan Saab 9-3 olduğu anlaşılıyor. Göstergelerde de orta konsol Cadillac, sol gösterge paneli Saab 9-3'ten alınmış. Saab bu araçı ürettikten kısa bir süre sonra iflas etti, GM de hisselerini sattı. BLS modeli de Avrupa'da başarılı olamayınca tarih oldu.

Yani görünen o ki, iflas eden bir şirketin modeliyle, tarih olan bir modelin kalıplarını almışız ve yerli oto yapmışız. İşte dün Bakın Işık'ın gösterdiği kamuflajlı araç, Cadillac'ınAvrupa'da başarı elde edemeyen BLS modeliyle Saab 9-3'ün karışımından başkası değil. O yüzden dün sosyal medyada, "Yerli otomobilimiz meğer 'Milli Cadillac'mış' yorumları yapıldı.

Açıklama bekliyoruz

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dün yerli otomobilin prototip görüntülerini paylaştı ama yine araçla ilgili fazla detay vermedi. TÜBİTAK dışında işbirliği yapılan kurumların olduğunu söyledi ama yine isim vermedi. Kurumların dışında işbirliği yapılan şirketlerden veya markalardan yine hiç bahsetmedi. Yeni bir araç geliştirilirken kuşkusuz destek olacaktır ve prototip aşamasında bir platform üze-rinde geliştirmeler yapılacaktır. Bu prototip ister Cadillac olsun ister Saab. Sonuçta nihai sonuç, yerlilik oranı önemli. Ama bunlar açıklanmazsa kamuoyunda ‘Milli Cadillac’ espri- lerine maruz kalınması işten bile değil. O yüzden 17 Ağustos’ta ‘Yerli otonun şifreleri’ yazımdan sonra yaptığım gibi yine tekrarlıyorum, gerek Bakanlık gerek TÜBİTAK’tan bir açıklama yapılırsa, yine bu sayfalarda aynı şekilde yer vermek isteriz.

Yerli otomobilin alt yapısı Cadillac BLS

Bugün gösterilen prototipe baktığımızda otomobilin esasında Cadillac BLS modeli olduğunu görüyoruz. Daha da ilginci detaylara indikçe, Cadillac BLS'nin çok da bir özelleştirilmeye gidilmeden tekrardan karşımıza sunulduğu göze çarpıyor.

Cadillac BLS, Saab 9 -3 ve 9 -5 platformlarının bir melezi olarak karşımıza çıkıyor. 2005 - 2009 yılları arasında İsveç'te, 2010'a kadar da Rusya'da üretilen platform, şu an dünyada kullanılmıyor.


Kuş serisi mantığı tekrarlayabilir

Tofaş'ın Şahin, Doğan ve Kartal modellerini bilmeyen yoktur. Esasında bu araçlar FIAT Regata'nın makyajlanmış ve yeniden elden geçirilmiş sürümleriydi.

Tofaş tarafından FIAT'tan Regata modelinin lisansı alınmış, motor ve şasi teknolojileri birebir kalarak, ufak makyaj değişiklikleriyle ülkemizde üretilip uzun yıllarca satılmıştı.

Motor elektrikli olabilir

Aracın orjinalinde 2.0 litre genişliğinde benzinli bir motor kullanılıyor. Fakat ülkemizdeki yakıt fiyatları ve silindir hacmine göre alınan vergi sistemine göre 2.0 motor kullanılmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Bakan Fikri Işık, aracın elektrikli motor ile geleceğini söylemişti. Fakat 2005 yılında piyasaya çıkan, çok yeni sayılmayan bir platformun, elektrikli araca çevrilmesi, yeniden bir platform hazırlamak kadar zor bir eylem. Özellikle elektrikli bir araçta yer alacak bataryaların konumlandırılması ve ağırlık gibi çok ince detayların nasıl ayarlanacağı ayrı bir muamma.

En iyimser gelişme olarak, ilk zamanlarda Hybrid bir motor kombinasyonu bizi karşılayabilir.

Özelleştirmeler neler olabilir?

Eğer yapılan çalışmalar ve anlaşmalar uygulamaya geçer, üretime geçilirse yerli arabanın 2020 yılında yollarda olması bekleniyor.

Peki bu otomobilde yerlilik oranı nasıl olacak? Henüz bu konuda çok büyük açıklamalar yok. Kullanılan platform, şasi ve genel kaporta, iç aksam ünitelerinin yurt dışındaki Cadillac BLS modelleriyle aynı formda olduğunu görüyoruz. En azından şimdilik prototipin içerisindeki durum bu şekilde.

Platform komple satın alınırsa eğer, belli ölçülere sadık kalınarak kaporta ve bilimum iç malzeme yerli üretimden geçerek, ölçülere sadık kalınarak kullanılabilir. Ayrıca daha önce Türkiye'de lisanslı üretimlerde gördüğümüz gibi makyajlarla değişimler yapılabilir.

Bu da işin AR-GE ve üretim noktasında yerli mühendislere ve yerli yedek parça üreticilerine ciddi bir istihtam sağlanacaktır.

Ayrıca araçlarda kullanılan far, lastik, süspansiyon, cam gibi pek çok ufak gibi gözüken ara parçalarının da yerli üretimi ve yan sanayi üretimi, sektörü canlandıracak detaylar arasında yer alacaktır.

Şimdilik prototip çok benzer olsa da, önümüzdeki dönemde araçta yapılacak AR-GE faaliyetleriyle özelleştirmeler yapılabilir ve daha farklı noktalara gidilebilir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku