Teknoloji:
Taşeron İşçilere Kadro Son Durum Dakika - Akçaabat

Okan Güray Bülbül

Taşeron İşçilere Kadro Son Durum Nedir Dakika

AK Parti seçim öncesi vaatlerini yerine getirmek için iktidarın ilk 100 gününü hedef koydu. Kamuda çalışan taşeron işçilerden 'asıl iş'i yapanlara kadro verilmesi konusunda da önümüzdeki dönemde hızlı adımların atılacağı net şekilde görülüyor. Bakanlar Kurulu kamuda taşeron çalıştırılmasıyla ilgili olarak çok kritik bir liste hazırlayacak.

ÖNCE KRİTER BELLİ OLACAK

Bu listenin hazırlanması gerekliliği 6552 sayılı torba yasa yürürlüğe girdiğinden beri, yani 1 yılı aşkın süredir söz konusu. Ancak seçim öncesi bu konuda herhangi bir adım atılamamıştı. Bakanlar Kurulu'nun oluşumu ile birlikte bu konunun netleştirilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu, kamu kurumları özelinde hangi işlerin 'yardımcı iş' olduğunu belirleyecek. Bu liste belirlendikten sonra kamu kurumları listedeki işler dışındaki işlerde taşeron işçi çalıştıramayacak. Listenin dışındaki işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğmuş olacak.

HANGİ İŞLER VERİLEBİLİR?

İş Kanunu hükümleri uyarınca kamu veya özel sektör fark etmeksizin yalnızca 'yardımcı iş'ler ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren iş'lerde taşeron işçi çalıştırılabiliyor. Ancak ne yazık ki geçtiğimiz dönemlerde kamuda taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu olmuştu. Bakanlar Kurulu'nun 'yardımcı iş'leri belirlerken çok hassas olması gerekiyor. Listenin geniş tutulması pek çok taşeron işçisinin kadro hakkının kısıtlanması anlamına gelecek.

Temizlik 'Yardımcı iş'

'Yardımcı iş' listesi belirlenirken kamu özelinde ayrımlar söz konusu olabilir. Kamunun özelliği gereği 'asıl iş'leri ve 'yardımcı iş'leri farklılaşabilir. Bu nedenle tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklılaşmış bir listenin hazırlanması söz konusu olabilir. Yüksek ihtimalle yardımcı iş niteliğindeki temizlik ve güvenlik taşeronca yürütülmeye devam edilecek.

Kaç kişi faydalanacak?

Net bir rakamdan bahsetmek mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 650 bin taşeron işçisi kamuda görev yapıyor. Bu işçilerin yine yaklaşık 200 bininin 'asıl iş' niteliğindeki işlerde görev yaptığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği liste sonrasında 200 bin kişiye kadro yolu gözükebilir.

Kadro hakkı nasıl doğuyor?

TAŞERON kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirleniyor. Bu çerçevede yalnızca 'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler'in taşerona verilmesi mümkün. Bir işveren asıl işin bir bölümünü veya tamamını taşerona veremez. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini 'muvazaa' olarak adlandırıyor. İşveren bu ilişkide muvazaa söz konusuysa işçiye en başından itibaren kendi işçisi gibi muamele yaparak tüm hakları uygulamak zorunda. Kamuda 'muvazaa'lı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması halinde de aynı yaptırım geçerli. Bu yüzden böyle bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Devlet i$i 2 yıl önce

Hastane yemekhasinde pastaci tatlici olarak. Çali$ana kadro varmi.sevgili karde$im..

Misafir Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Bu akp devrılmeyi hak etti hep birlikte yapalım dalga gecmek neymış gprsunşer

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Devlet i$i 2 yıl önce

Hastane yemekhasinde pastaci tatlici olarak. Çali$ana kadro varmi.sevgili karde$im..

Misafir Avatar
Seref korkmaz 2 yıl önce

Belediyeler bu devlete bağlı bir kamu dairesi değilde biz mi bilmiyoruz

Misafir Avatar
ersin uslu 2 yıl önce

ben taşerona ait milli eğitimde çalışıyom bizlerede hak varmı acaba

Misafir Avatar
Bülent ögg 2 yıl önce

Şu kpss yi savunan arkadaşlar,taşeronların tekerine çomak sokacaklariına gidip kpssde kopya çeken fetöcülerin mahkemelerini izlesinler,sizin hakkınızı yiyen onlar,kpssyi kazanıpta atananların hiç biri çöpçü,park bahçeci,yada getir götürcü,yada angarya işlerine bakan birisinin yaptığı işleri yapmaz,kamudaki taşeronlara 2.sınıf insan muamelesi yapılıyor.o kadar çok hakları yeniyorki,aylardır işe gelmeyip rapor alan memurlara hiçbir demiyorlar,aradaşım kaza yaptı 20 gün rapor verdi doktor,işten çıkardılar çocuğu,taşeronların ekmeğine göz dikeceğinize gidin fetöcülere hesap sorun,bu milletin köstebeği onlardır,ALLAHIN izniyle temizleneceklerdir,hepsi haksız olarak elde ettikleri mevki,makam,maaş ne varsa fazlasıyla ödettirilsin,SENİNLEYİZ REİS,İnlerine girmeye devam,vatan hainlerinin sonu feci olur,ALLAH İKİ dünyadada gün yüzü göstermesin,ALLAHIN LANETİ MELEKLERİN LANETİ,Hainlerin,bozgunculatın,terör örgütlerinin ve PKK lıların üzerine olsun,Ne mutlu elhamdülillah müslümanım deyip,müslümanca yaşayabilene,Yaşasın TÜRKİYE CUMHURİYETİ,YAŞASIN ORDUMUZ,POLİSİMİZ,GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ,

Misafir Avatar
tevoo 2 yıl önce @Bülent ögg

helall olsun valla hakkımızın arkasındayız biz hak ediyoruz yılmadan çalışıyoruz

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
selma 2 yıl önce

Helal olsun kardesim.....sonuna kadar katiliyorum

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

1 kasımdan sonra giriş yapanların durumu ne olacak.bilgisi olan varmı arkadaslar

Misafir Avatar
sadık aytemur 2 yıl önce

Ben bir devlet dairesinde memur olarak görev yapmaktayım taşeronlara kadro verilmesinden yanayım bakın çalıştıgım yerde taa 15 senedir taşeron olarak çalışan arkadaşlar var ve şartları çok agır işten çıkarılma.falan yazık günah gercekten o kadar emek veriyolar ama hiç bir hakları yok inşAllah asıl işi yapanlar kadroya alınırlar

Misafir Avatar
erkan 2 yıl önce

anlaşıldı devlet taşeron işçileri lav ediyor binlerce kişi ekmeğinden düzeninden olacak bence hiç ellemeseler daha iyidi

Misafir Avatar
MERSİNLİ 2 yıl önce @erkan

erkan kardeşi̇m dogru söylüyorsun eski̇ düzen si̇zi̇n i̇çi̇n daha i̇yi̇ydi̇ i̇nsanlar kadro hakkimiz di̇ye i̇şleri̇ni̇ begenmi̇yorlardi al sana kadro eli̇ndeki̇ni̇ begenmessen Allah böyle rezi̇l eder hem bu kadro i̇steyenler kpss mi̇ kazanmişta kadro i̇sti̇yor gi̇rsi̇nler kpssye acaba kaç puan alacaklar ondan sonra kadro i̇stesi̇nler
eger taşerona kadro veri̇rse akp ye üni̇versi̇te mezunu gençlerden çok tepki̇ gelecek bunuda bi̇li̇n lütfen hak edenler kadroya alinsin bu devlet önüne gelene kadro veri̇rse üni̇versi̇te mezunu gençleri̇n hali̇ ne olacak acaba.

-Beğenmedim(1)

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku