Teknoloji:
Tüvtürk Araç Muayene Randevu Al Telefonu Numarası - Çarşıbaşı

Tüvtürk Araç Muayene Randevu Al Telefonu Numarası Nasıl Alınır

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, araçların belli periyotlarda girmesi zorunlu tutulan muayenesinin ardından imzalanan kilometrenin yazılı olduğu belgede, kilometre bazen yanlış yazılabildiğini belirterek, "Araç sahiplerinin bu belgeyi çok iyi okuması lazım" dedi.

Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de egzoz emisyon ölçümü konusunda birçok firmanın yetki alabildiğini ifade ederek, bu yetkiye sahip en büyük kuruluşun aynı zamanda araç muayenesi için tek yetkili firma olan TÜVTÜRK olduğunu söyledi.

Kilometrenin yazılı olduğu belgeyi imzalarken dikkat

Çakar, araçların belli periyotlarda girmesi zorunlu tutulan ve TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenelerinde, kilometrelerinin yazılı olduğu belgenin araç sahiplerine imzalatıldığını anımsattı.

Bu belgede, kilometrenin bazen yanlış yazıldığına dikkati çeken Çakar, "Araç sahiplerinin bu belgeyi çok iyi okuması lazım. Çünkü bazen kilometre yanlış yazılabiliyor. Bu durumda araç sahipleri mağdur oluyor" diye konuştu.

Araçlarını satışa çıkaran kişilerin, bu durumu fark ettiğini söyleyen Çakar, bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını kaydetti.

Böyle bir durumda ne yapılır?

Böyle bir durumla karşılaşan araç sahiplerinin ilk olarak yaşadıkları sorunu anlatan dilekçeyi TÜVTÜRK'e onaylatmaları gerektiğini belirten Çakar, "Araç sahiplerinin bu mağduriyetlerini kanıtlayan belgeyle bu dilekçeyi Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğüne vermeleri gerekiyor. Daha sonra ilgili daire başkanlığının yapacağı incelemenin ardından durum düzeltiliyor" dedi.

İlk Defa Yapacaklar İçin Muayene Öncesi: 

- Ücretsiz randevunuzu muhakkak alın,
- Büyükşehirlerle yaşıyorsanız muayene için en az 2 saatinizi ayırmanız gerektiğini unutmayın 
- Vergi ve trafik cezalarınızı ödemeden muayeneye gitmeyin 
- Muayene öncesi egzoz emisyon ölçümünüzü yaptırın 
- Ruhsat, kimlik ve trafik sigortası gibi belgelerinizi yanınızda bulundurun 
- Ödemelerin nakit kabul edildiğini unutmayın 
- Motorsiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da beraberinde getirmesi gerektiğini unutmayın. 

Araç muayene randevusu ekranında plakanızı ilgili kutucuğa yazınız ve hemen altındaki araç tiplerinden kendi aracınızın tipine tıklayınız, ardından devam tuşuna tıklayınız. 
Devamında randevu bilgileri, istasyon bilgileri, ruhsat bilgileri ve kişisel bilgilerinizi yazıp randevu talebinizi oluşturunuz. 

Plaka numarası ve muayene numarasını yazarak randevu talebinizi sorgulayabilir ve istasyon adı, muayene tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5'i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mehmet öztürk 4 yıl önce

27RD507

Misafir Avatar
ruhat ünal 4 yıl önce

aracimi muayene edemiyorum odedgim para birc gorunuyo ne yapmam lazim

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku