Yer Değiştirme:
Eş Durumu Atama Şartları Biraz Daha Yumuşatılmalı

Eşi özel sektörde çalışan ve eş durumuna bağlı özür grubu yer değiştirme isteyecek olan devlet memurlarına geçen yıl getirilen "en az 3 yıl kesintisiz ve aynı yerde sigortalı çalışmış olmak" şartının 2 yıl olarak değiştirileceğini sayın Başbakan açıklamıştı.

Bu yaklaşımı olumlu buluyoruz fakat aynı maddede yapılacak değişiklikte kesintisiz şartı da kaldırılmalıdır. Çünkü: kişi sonuçta özel sektörde çalışmaktadır ve iş değişikliği söz konusu olabilir. İş değişikliğinde geçen birkaç günlük sürenin kesinti kabul edilmesi sonucunda bu haktan yararlanamayacak memurlara haksızlık yapılmış olur.

"Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere"
ifadesinin,

"Kamu personeli olmayan eşinin, son iki yılda en az 600 gün ve bunun en az son 300 günü son işyerinde sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere"

şeklinde değiştirilmesini önerebiliriz.

Maksut BALMUK
Öğretmen

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
sağlikçı 4 yıl önce

Öğretmenler için kabul edilen 1 yil sigortali olan eşin yanina eşdurumu tayini hakki bizede verilsin biran önce lütfen.Diğer memurlarin suçu ne bizimde ailemiz çocuklarimiz var.

Misafir Avatar
Gülistan 4 yıl önce

Aynı ilde ve kesintisiz ibareleri kaldırılmalıdır. Bizim kazanılmış hakkımız var

Misafir Avatar
yasemin 4 yıl önce

benim eşim baroya bağlı serbest avukat onlardan da yıl şartı isteniyor mu bilen arkadaşlardan yardmcı olmalarını istiyorum herkes ailesine kavuşur inşAllah.

Misafir Avatar
Tahir 4 yıl önce

hep yeni yeni bir mazeret yaratıyorsunuz.rotasyon yapacağız dediniz,rotasyondan önce il içi tayin istedik ve gittik .rotasyonu iptal ettiniz.eş durumu tayi̇nleri̇nde bütün şartlar kaldirilmalidir.

Misafir Avatar
nihal 4 yıl önce

2 yılda kesintili 360 gün olmalı.talep edilen yerde ibaresinin de kaldırılması gerekiyor.yani eski yönetmelik.bize verdikleri hakkı pat diye elimizden alamazlar yaa.planlarımızı ona göre yaptık.ne demek 3 yıl kesintisiz

Misafir Avatar
Semay 4 yıl önce

2 yıl 9 aydır aynı iş yerinde aralıksız çalışıyorum.eşim yaklaşık 1 yıldır ptt çalışıyor.nikah kıydık evrakları gönderdik.3 yılımın dolmasına 3 ay var daha önceki bir tarihte tayin mümkün mü? araya birilerini bulup soksak ?

Misafir Avatar
fatih 4 yıl önce

son atamalar için sigorta pirimimde iki yılda 4 gün evet şaka gibi sadece 4 gün boşluk olduğu için olmadı .robotmuyuz biz ?hiç hasta olma rapor alma gibi bir durum söz konusu olmayacak mı ?lanet olsun bu düzene ve bu yasayı çıkaran şerefsizlere !

Misafir Avatar
Aysun 4 yıl önce

yeni bir düzenleme yapılacak gibi görünmüyor maalesef, sadece 3 yılı 2 yıla düşürecekler şaka gibi!! hiçbir anlamı yok bunun,bize bi rahat nefes aldırın artık lütfeeennn...

MEB, Öğretmenlere Becayiş Geleceğini Söylemişti
MEB, 2011 yılında becayiş, yönetmeliğe girecek demişti

Haberi Oku