Yer Değiştirme:
Mevcut Yönetmeliğe Göre Özür Grubu Tayini Olmayanların Hali ne Olacak?

Daha önceki yıllarda sağlık durumu özrü yada eş durumu özrü ile yer değiştiren fakat şu anki yönetmeliğe göre özür şartları uymayanların durumu ne olacaktır?

Şu an yürürlükte bulunan 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 49. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1)Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır." hükümlerine göre Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine tabi tutularak sağlık durumu özrü ve eş durumu özrü uygulanmaktadır.

Sağlık Durumu Özründe; 06/05/2010 Tarihli Ve 27573 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Sağlık durumu özrü" başlıklı 36. maddesindeki tüm hükümlerine uygun yani sağlık kurulu raporunda; kendisi, eşi ve çocuklarının öğretmenin görev yaptığı yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağının belirtilmiş olması, anne ve babası ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için ise "başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez" ibaresi ile yer değiştiren öğretmenlerin bu raporları şu anki yönetmeliğe uygun değildir.

Çünkü Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin "Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 13. maddesi 1. fıkrasındaki; "Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir." hükümlerine göre rapor alması gerekmektedir.

Bu raporun alınması eski rapora göre yer değiştiren öğretmenler için hayatın akışına aykırı olacağından çünkü öğretmen eski rapora göre yer değiştirmiştir. Bu öğretmene senin raporun uygun degil hadi eski görev yerine geri git denilemeyeceğinden eski raporun geçerli kılınması gerekmektedir.

Eş Durumu Özründe; 06/05/2010 Tarihli Ve 27573 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Eş durumu özrü" başlıklı 37. maddesindeki tüm hükümlerine uygun olarak eş durumu özrü yer değişikliği yapanlar yani Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge ile yer değiştiren öğretmenlerin bu raporları şu anki yönetmeliğe uygun değildir.

Çünkü Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin "Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 14. maddesi d. fıkrasındaki; "Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere," hükümlerine göre 3 yıl kesintisiz sigorta belgesi bulması gerekmektedir.

Bu belgenin alınması eski belgeye göre yer değiştiren öğretmenler için hayatın akışına aykırı olacağından çünkü öğretmen eski 360 günlük sigorta belgesine göre yer değiştirmiştir. Bu öğretmene senin belgen uygun değil hadi eski görev yerine geri git denilemeyeceğinden eski 360 günlük sigorta belgesin geçerli kılınması gerekmektedir.

Ayrıca;

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 43. maddesi 3. fıkrasındaki; "(3) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenler, aile birliği mazereti veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini her yıl Bakanlıkça belirlenen dönemlerde belgelendirir. Mazeretlerini belgelendiremeyenler, zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek ya da eksik kalan hizmetlerini tamamlamak üzere bu maddenin birinci fıkrasında öngörülen usulle atanır. " hükümlerine göre eski rapor ve belgelerin kabul edilmesi gerekmektedir.

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. maddesi 1. fıkrası (a) bendindeki; "(1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden; a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar," hükümlerine göre eski rapor ve belgelerin kabul edilmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ahmet 2 yıl önce

biz 3 yıl önce eşimin rahatsızlığı için heyet raporu aldık tayinimiz cıktı. şimdi heryıl raporu yenilememiz gerekiyor. yenilenen yani mazaretinin devam ettiğini gösteren raporda nasıl bir ifade yazdırıyorsunuz bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

Misafir Avatar
Dilberr 2 yıl önce

Ya benim bir raporum var. Uniw.hastanesinden aldigim.. tam tesekkullu devlet hastanesinin bulundugu yerde ikamet etmelidir diye. Bir de baska bir arastirma hastanesinden raporum var, hastaliginin tedavisi sadece 3.basamak hastanelerde mumkundur diye. Gorev yaptigim ilcenin hastanesinden de hastanemiz 2.basamak hastanesidir belgesini aldim bashekimden.. simdi sorum şu benim: ozur grubu tayinlerinde hastaliginin tedavisi gorev yaptigi yerde yoksa istedigi il/ilce yi secebilir yaziyor bu son 2016 kilavuzunda. Ben de buna dayanarak elektronik basvurumu yaptm kendi memleketm olan adanaya.. Pzt. de ilceye onaylaticam. Ama ilce sube muduru ben onaylarm il onaylamaz cunku bunun tedavisi urfada var dedi. Ama kilavuzda en yakin merkezi secmek durumundasiniz falan yazmiyor. Istedigi il'i secebilir yqziyor. Onaylanmadigi takdirde mahkeme yoluna gidebilir miyim? Bi sonuc cikar mi? Moralim cok bozuldu

Misafir Avatar
aslan kose(mağdur) 2 yıl önce

kendim rahatsızlığımdan dolayı kasım ayında araştırma hastanesinde heyet raporu aldım.kararda koma hali ihtimalı hayati tehlikesinden dolayı ilgili dr.ların bulunduğu yerde çalışması uygundur.zanedersem ocak-2015 özür grubu tayinlerinde bakanlık(öğretmenlik yapmasında sakınca yoktur)ibaresininde olması gerekiyormuş.bu beni bağlar mı?bağlarsa ne yapmam lazım,hastalık özrü vakti gelmeden.bilen arkadaşların yardımlarını beklerim.

Misafir Avatar
aslan kose 2 yıl önce

kendim rahatsızlığımdan dolayı kasım ayında araştırma hastanesinde heyet raporu aldım.kararda koma hali ihtimalı hayati tehlikesinden dolayı ilgili dr.ların bulunduğu yerde çalışması uygundur.zanedersem ocak-2015 özür grubu tayinlerinde bakanlık(öğretmenlik yapmasında sakınca yoktur)ibaresininde olması gerekiyormuş.bu beni bağlar mı?

Misafir Avatar
hüsban 2 yıl önce

kardeş yüzde 71 engelli raporu artık yetmiyor kaldığı yerde tedavisi mümkün değildir raporu alınacak o da çok zor çünkü ben aldım biliyorum

Misafir Avatar
fatma 2 yıl önce

Su anki degisiklige gore saglik ozrunden tayin olmasi imkansiz.hastanin üniversite hastanesinden ve arastirma hastanesine gidip gelmesi ayri bir sıkıntı.en azindan devlet hastanesini kabul edilsin.cunku devlet hastaneleri her yer de var.bir de tedavi imkanlari ülkenin dört bir yaninda var bizlerin hastanin yaninda bulunmak istememiz manevi destek olabilmek.acil bir durumda yaninda olmak.bir de tedavi gerektirmeyen bir engeli olan hastalar var onlar ne olacak.alistiklari cevreden evinden ayirip bizimlemi yasamalari yoksa bizim omlarla yaşamanız daha mantikli..

Misafir Avatar
fatma 2 yıl önce

Su anki degisiklige gore saglik ozrunden tayin olmasi imkansiz.hastanin üniversite hastanesinden ve arastirma hastanesine gidip gelmesi ayri bir sıkıntı.en azindan devlet hastanesini kabul edilsin.cunku devlet hastaneleri her yer de var.bir de tedavi imkanlari ülkenin dört bir yaninda var bizlerin hastanin yaninda bulunmak istememiz manevi destek olabilmek.acil bir durumda yaninda olmak.bir de tedavi gerektirmeyen bir engeli olan hastalar var onlar ne olacak.alistiklari cevreden evinden ayirip bizimlemi yasamalari yoksa bizim omlarla yaşamanız daha mantikli..

Misafir Avatar
hakan 2 yıl önce

kardeşimin % 71 engelli raporu var bu rapor ile tayinimi alabilirmiyim ?

Misafir Avatar
figan 2 yıl önce

Olur ama yeni yonetmelige bi bak

-Beğenmedim(0)

MEB, Öğretmenlere Becayiş Geleceğini Söylemişti
MEB, 2011 yılında becayiş, yönetmeliğe girecek demişti

Haberi Oku