Yer Değiştirme:
Öğretmenlere Rotasyon Merak Edilenler Soru Cevap

ARA SINIFI OKUTAN, ROTASYONA TABİ OLMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Geçici 3 üncü maddesi uyarınca bu yıl 12 yıllık çalışma süresini doldurduğu için rotasyona tabi tutulacak öğretmenlerden, ara sınıflarını okutan sınıf öğretmenlerinin durumu ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 'Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi' başlıklı 48/9 uncu maddesinde; "Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır." hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla 12 yıllık çalışma süresini doldurmuş ancak ara sınıfları okutan öğretmenlerin bu yıl rotasyona tabi tutulmayacak, 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla rotasyona tabi tutulacağı görülmektedir.

İŞYERİNDEKİ KESİNTİSİ ÇALIŞMA NASIL UYGULANACAK?

. Rotasyon, aynı işyerinde kesintili olarak çalışan öğretmenler için nasıl uygulanacak?

Yönetmelik hükmü çok açık olmamakla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan il içi yer değiştirme duyurusunun (kılavuzunun) 15 inci maddesinde "Öğretmenler, il içi yer değişikliği başvurularında en çok 40 eğitim kurumu tercih edebilecektir. Yapılacak bu tercihlerde, Yönetmelikte öngörülen aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresinin de göz önünde bulundurulması uygun olacaktır." Biçiminde bir hüküm yer almaktadır. Dolayısıyla Bakanlık, 8 yıllık (bu yıl için 12 yıllık) çalışma süresini hesaplarken kesintili de olsa bu süreleri birlikte hesaplayacak gibi gözükmektedir. Ancak Yönetmelikte bu konuda açık bir hüküm yer almadığından, duyurunun yönetmeliğe aykırı olduğunu düşünüyoruz. Yine de öğretmenlerimiz böyle bir sorunla karşılaşabileceklerini düşünmelidir.

İLÇEDE UYGUN BRANŞ YOKSA, YİNE DE ROTASYON OLACAK MI?

. Rotasyonun uygulanacağı ilçe grupları içerisinde öğretmenlerin branşı/alanına uygun kadro veya eğitim kurumu yok ise öğretmenler yine de rotasyona tabi tutulacak mı?

Tutulmaması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 'Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi' başlıklı 48/10 uncu maddesinde; "Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir." hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla bu durumdaki öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, bir sonraki atama dönemine kadar ertelenecektir.

ÖZÜR DURUMU GÖZÖNÜNE ALINACAK MI?

. Rotasyon uygulamasında özür durumları göz önünde bulundurulacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 'Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi' başlıklı 48 inci maddesinde buna ilişkin bir hüküm/düzenleme yer almamaktadır. Ancak özür grubuna ilişkin genel hükümler uyarınca özür durumlarının göz önünde bulundurulması gerekmeketdir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

SENDİKA TEMSİLCİSİNİN YERİ DEĞİŞECEK Mİ?

. İşyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, ilçe veya il temsilcisi ile şube yöneticileri rotasyona tabi tutulabilir mi?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasının Sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvenceleri başlıklı (değişik) 18. maddesinin 2. fıkrasında "Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremez" hükmüne yer verilmiştir. İşyeri sendika temsilcileri ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin güvencelerinden biri de, haklı bir sebep olmadıkça görev yerlerinin değiştirilemeyecek olmasıdır.

25.11.1992 gün ve 3847 sayılı Yasayla onaylanıp, 11.12.1992 gün ve 21432 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin 87 Sayılı İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi" nin 3/1. maddesinde "Çalışanların ve işverenlerin örgütleri; tüzük ve iç yönetmeliklerini düzenlemek, temsilcilerini serbestçe seçmek, yönetim ve etkinliklerini düzenlemek ve iş programlarını belirlemek hakkına sahiptirler", sözleşmenin 3/2. maddesinde de "Kamu makamları, bu hakkı sınırlayacak veya bu hakkın yasaya uygun şekilde kullanılmasına engel olacak nitelikte her türlü müdahaleden sakınmalıdırlar" hükümlerine yer verilmiştir. Yine, 25.11.1992 gün ve 3848 sayılı Yasayla onaylanıp, 11.12.1992 gün ve 21432 (mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Hizmetinde Örgütlenme Hakkının Korunmasına ve İstihdam Koşullarının Belirlenmesi Yöntemlerine İlişkin 151 Sayılı İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi" nin 5/2. maddesinde, "Kamu görevlileri örgütleri kuruluş, işleyiş veya yönetimlerinde kamu makamlarının her türlü müdahalesine karşı yeterli korumadan yararlanacaklardır" hükmüne yer verilmiştir.

Anayasanın (değişik) 90. maddesi uyarınca, usulüne göre onaylanarak yürürlüğe giren temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşme hükümleri ile yasaların aynı konuda farklı hükümler içermesi durumunda uluslararası sözleşme hükümleri esas alınacaktır. Yasalardan bile önce uygulanacak uluslararası sözleşme hükümleri, doğal olarak yönetmelik ve yer değiştirme kılavuzlarından önce uygulanmalıdır. Rotasyon adı altında sendika şube yöneticilerinin görev yerlerinin değiştirilmesi durumunda 4688 sayılı Yasanın 18. maddesi, 151 sayılı İLO Sözleşmesinin 5/2. maddesi ile 87 sayılı İLO Sözleşmesinin 3/1 ve 2. maddeleri ihlal edilmiş olacaktır.

Konuyla ilgili hukuksal görüşümüz budur. Ancak zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında görev yeri değiştirilen şube yöneticilerimiz adına açtığımız davaların aleyhimize sonuçlandığını belirtmek isteriz. Dolayısıyla rotasyon nedeniyle açacağımız davalarda da benzeri bir sonuçla karşılaşmamız olasıdır.

Anahtar Kelimeler
öğretmenMEBRotasyon
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
firdevs basaran 2 yıl önce

rotasyondan niçin vazgeçilmiyor?
öğretmen rotasyonu bir okulda çalışma yılı ile bağlantılıymış gibi güzel bir gerekçe gösterilmesi işin içindeki işi perdelemek içindir.bir okulda çalışma süresi 8 yıl,ister,12 ,ister 15 veya fazla olsun rotasyon işlemi kendilerinden önceki eğitim sistemini kaldırmak için yapılıyor.kendilerinden önce fen liseleri gibi ayrıcalıklı okullara sınavla akademik bilgisi iyi seviyedekiler öğretmenler atanmıştı.fen liselerini kaldırmayı düşünenler ilk iş olarak 8 yıldır öğretmenin sınavla seçim şartını kaldırdılar.8 yıl önceki sınavla gelen öğretmenlerinin de bu okullardan atılması için rotasyon uygulaması getirildi.üç beş yıl içinde de bu öğretmenler fen liselerinden rotasyon ile başka okullara kaydırılmış olacaktır.i̇yi okullar kötü okullarla eşitlenmiş olacaktır.

Misafir Avatar
meslek ogretmeni 2 yıl önce

Neden sadece burada rotasyonu istemeyenlerin yorumlari var. Milli egitim bakanligi tarihimde ilk defa dogru bir karar aldi. Bu kararindan vazgecerse asil o zaman oy kaybi yasar.

Misafir Avatar
meslek dersi öğretmeni. 3 yıl önce

bugün alığımız duyumlar ilçe gruplarının belli olduğu.bizim ilçemizde mesleki lisemiz yok.ve 70 km ötedeki ilçeyle gruplandığımız söyleniyor.servisi yok.ulaşım problem.bir bayan olarak ne yaparız bilmiyorum.çocuk çoluğu eşi arkamızda bırakır hergün 140-150 km yol gider geliriz.onlarıda Allaha emanet ederiz.başka diyecek birşey bulamıyorum.

Misafir Avatar
aslan burcu 3 yıl önce

Bu rotasyon ile ak partinin oyunu öğretmen ve aileleri ile beraber 750.000 kişi azalttınız. Ve bu kişilerin de her biri 2 kişiyi ikna etse toplamda 2.250.000 kişi oyunu ne yazık ki oylarını ak partiye vermeyecek. O kadar uyarılarımıza rağmen eğitim bölgesi yerine ilçe grupları oluşturulması da aile vs bütünlüğünün çıkılmaza sokulması gibi sorunlar 3 yıl eş durumu şartları öğretmen çocuklarının bursluluk sınavlarına girememesi devamlı norm fazlası öğretmenlerin çoğalması her yıl değişik müfredat uygulanması ek ders ücretleri ve olmazsa olmazımız 3600 ek gösterge… hele hele uygulanacak belirsiz bir rotasyon süreci…şimdi hoşunuza gitsin. seneye de çocuklarınızı hizmet puanı yüksek 30-35-40-45-50 yıllık öğretmenlere verin.

Misafir Avatar
soru 3 yıl önce

asıl merak edilen soru alan değişikliği ne zaman yapılacak. yan alan değil

MEB, Öğretmenlere Becayiş Geleceğini Söylemişti
MEB, 2011 yılında becayiş, yönetmeliğe girecek demişti

Haberi Oku