Yer Değiştirme:
Öğretmenlere Rotasyonda Sayı 50 Bin Kişiyi Bulabilir

Özellikle iyi ve tecrübeli öğretmenlerin yıllarca belli okullarda toplanmalarının önüne geçeceği savunulan bu uygulama ile birlikte “iyi okul-kötü okul” kavramları da ortadan kalkacak. Eylül ayında yeni eğitim yılı öncesinde ilk kez uygulanmaya başlayacak olan öğretmen rotasyonu ile birlikte 12 yıl ve daha fazla süreyle aynı okulda görev yapan on binlerce öğretmenin okulu değişmiş olacak.

Milli Eğitim Bakanlığının ilk uygulamaya ile yer değişikliği yapacak olan öğretmenleri belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, uygulamadan ilk etapta 50 bin civarında öğretmenin etkileneceği ifade ediliyor.

Bakanlığın yeni getirdiği Yönetmeliğe göre öğretmenler, aynı okulda 8 yıl kalmaları durumunda rotasyona uğrayacaklar. Ancak ilk uygulamada geçiş kolaylığı sağlamak bakımından bu süre 12 yıl ile başlayacak ve her eğitim yılında bu süre bir yıl azalacak. Öğretmenlerin rotasyon uygulamasına yaklaşımları ise karışık. Bazı öğretmenler rotasyona tamamen karşı çıkarken, uygulamayı destekleyen ama süreyi kısa bulan öğretmenler de var.

Uygulamayla iyi okul olarak nitelendirilen okullardaki tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerin, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin yer aldığı imkânların kısıtlı olduğu okullara gönderilmesinin önü açılacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
tarihçi 4 yıl önce

Meb anket yapsın. Mebbis üzerinden şifre ile herkes bir kere katılabilsin. Rotasyon ile ilgili durumu hep beraber görelim.

Misafir Avatar
Serdar E. 4 yıl önce

Rotasyonun derhal uygulanması lazım. Aynı okulda 30 yıl çalışmak doğru değil.

Misafir Avatar
25 yıllık 4 yıl önce

öğretmen atamasında askeri yöntem yanlış. kıdem puanına göre değil, beceri puanına göre atama yapılmalı

Misafir Avatar
Erol 4 yıl önce

Olan meslek ve İHL öğretmenlerine olacak. Merkezdeki öğretmen 30-80 km arasında rotasyon olacak. Hani öğretmenin huzuru bozulmayacaktı sayın Bakan sayın müsteşar?

Misafir Avatar
TARİHCİ 4 yıl önce

24 sene emeği̇ olan ve son çaliştiği okula sinavla gelen .güneydoğuda dağlarda kapali okullari aç.şi̇mdi̇de rotasyon adi altinda 75 km. bi̇r i̇lçe i̇le eşleşti̇rme yap. yani̇ bunun adi sürgün deği̇lde nedi̇r.

Misafir Avatar
TEACHER AKİN 4 yıl önce

rotasyonu destekliyor sürenin daha kısa olmasını bekliyordum rotasyon olmali

Misafir Avatar
MRS TEACHER AKİN 4 yıl önce

öğretmen çocuğu olarak derim ki bizim babalarımız ,annelerimiz 2 ya da 3 yılda tayinlerle başka yerlere atanırdı ben tahsil hayatım boyunca kaç okul değiştirdiğimi hatırlamıyorum bile rotasyon candir iyidir .bir dolu insan tanırsınız mekanda rahatlık vardır...

Misafir Avatar
Oku 4 yıl önce

anlayın artık, rotasyonda kenar okullardakilerin merkeze gelmesi gibi birşey sözkonusu değil .yuh diyorum bu yönetmelikten ve şu ana kadar yapılan ilçe gruplamalarından bunu çıkaranlara(istanbul ve ankara ilçe grupları)

MEB, Öğretmenlere Becayiş Geleceğini Söylemişti
MEB, 2011 yılında becayiş, yönetmeliğe girecek demişti

Haberi Oku