Fındık Fiyatları 2016 TMO Kararı Açıklandı mı Ne Kadar Olacak - Düzköy

Fındık Fiyatları 2016 Ne Kadar Olacak TMO Kararı Açıklandı mı? Soydan, yaptığı açıklamada, fındık fiyatının serbest piyasada 9-10 lira seviyelerinden alıcı bulduğunu belirterek, "Ancak üreticilerimiz bu rakamı çok düşük buluyor. Binlerce üreticimiz evinde beklettiği ürününü pazara indirmeye hazır. Fiyatlar istenilen seviyede olmadığından üreticilerimiz şimdilik fındıklarını bekletiyor" diye konuştu.

Bir süre önce TMO'nun 50 bin ton fındık alarak müdahale alımı yapacağının gündeme geldiğini anımsatan Soydan, "Sadece bunun bile gündeme gelmesi fındık fiyatlarının daha da düşmesine engel oldu. Bizim beklentimiz TMO'nun bir an önce devreye girerek müdahale alımı yapması yönünde. Binlerce fındık üreticimiz TMO'nun alacağı kararı sabırsızlıkla bekliyor ve takip ediyor. Temennimiz üreticilerimizin kış ayında daha fazla mağdur olmadan TMO'nun müdahale alımında bulması" ifadelerini kullandı.

TMO'nun atacağı hamleyle fındığın serbest piyasada yeniden 14-15 lira seviyelerine çıkacağını beklediklerini vurgulayan Soydan, "Üreticilerimiz zaten fındığını satmaya hazır. Fındık fiyatı beklenilen seviyeye ulaşması durumunda tonlarca fındığın pazara inmesi bekleniyor. Çünkü kış ayını geçirdiğimiz şu günlerde üreticilerimizin direnme gücü de her geçen gün zayıflıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Soydan, kamuoyunda fındık fiyatlarının yükselmesi yönünde çok yüksek beklentilerin olduğunu da ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şu anda üretici mağdur, manav mağdur, tüccar mağdur, esnaf mağdur. Bu mağduriyet maalesef her geçen gün tüm bölgeye dalga dalga yayılıyor. Biz inanıyoruz ki bu kesimler daha fazla mağdur olmadan ilgili kurumlar adımlarını atar. Fındık bölgemiz adına çok kıymetli üründür. Lütfen herkes sorumlu davranarak fiyatların yükselmesi noktasında ellerinden geleni yapsın. Çünkü piyasa durmuş vaziyette."

ZİRAİ DON ENDİŞESİ

Bölgede devam eden yoğun kar yağışına da değinen Soydan, "Bu durum bizi tedirgin ediyor. Henüz fındığa olumsuz yansıyacak bir tablo oluşmadı. Fakat bundan sonra yağan her kar zirai dona yol açabilir. Üreticiler olarak bunun da endişesi içerisindeyiz. İnşallah böyle bir şey gerçekleşmez. Aksi durumda bölge halkının mağduriyeti ikiye katlanır. Çünkü bunun örneklerini geçtiğimiz yıl görmüştük" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
engin 4 yıl önce

Bencede bir olmak gerekir.cifciler kooperatif kurmali

Misafir Avatar
Hüseyin ekrem 4 yıl önce

Seçim olduğu zaman koyun gibi peşlerinde Geziyoruz kim hesap sordu bunlara kimse sormadı bundan sonra ne bekliyonki

Misafir Avatar
seda 4 yıl önce

Bu yil fiyatlar boyle millet acliktan fakirlikten olecek kimsenin umrunda degiliz biz findikcilar daha ne diyelim hic mi piyasadanhaberleri yok devletin milletvekilleri ni nn.kendi aldiklari paralar ayliklar bizim yillik gelirimiz onu bile haram ettiler yazik

Misafir Avatar
ustasu 4 yıl önce

sayın tarım bakanım fındık alacağız dediniz tmo müdahale alımı yapacak dediniz yapmadınız. derhal müdahale bekliyoruz . üretici sıkıntılı pıyasayı 5 tane tüccar belırlıyor. peki devlet bukadar acızmı yahu.çok acil hareket bekliyoruz sayin bakanim bi̇z la deyi̇l i̇craat i̇stiyoruz.bekara kari bosamak kolay. karadeni̇zde bi̇nlerce i̇nsanin geli̇r ve geçim kaynaği . neden bi̇m findik borsamizi yabancilar belirliyor sayin bakan düşündünüzmü.ben söyli̇m bu findik i̇sai̇lde olsaydi tane tane satilirdi anlayan anladi teşekuredim .

Misafir Avatar
mazbut 4 yıl önce

La bunların inancımı varda beddua ediyorsunuz,onlardan adi , şerefsiz varmı yeryüzünde.mazlumun ahı çıkar aheste aheste

Misafir Avatar
Cemil ekici 4 yıl önce

Sayın tarım bakanı çelik T M O fisleri açılacak dediniz fındık düştü aman boş konuşma 3? 5.çapulcular belirtiyor fındık fiyatını çarşamba. Dan selamlar

Misafir Avatar
ferhat 4 yıl önce

türkiye de çifcinin malı nerde görüldü para ettiği milleti oyalıyor bu senin mahsul don yaptı şimdi ayıkla pirinçin taşını cümleden geçmiş olsun bu konuda hükümet destek vermiyor türkiye cumhuriyetine yakışmıyor görünen göz kılavuz istemez

Misafir Avatar
dolarit 4 yıl önce

türkiyede adiler oldukca fındık fıyat etmez

Bahoz Erdal kimdir? Bahoz Erdal öldü mü? Fehman...
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kimdir? Bahoz Erdal nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Terör örgütünün...

Haberi Oku