İşsizlik Maaşı Ne Kadar Şartları Kimlere Verilir Başvuru Yap - Dernekpazarı

Türkiye'de işsizlik oranı, ağustosta bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 10,1 oldu. İşsiz sayısı, aynı dönemde 2 milyon 944 binden 3 milyon 58 bine yükseldi.

İşsizlik Ağustos'ta yüzde 10,1 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı Ağustos'ta yüzde 12,4 oldu.

Genç işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 18,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek yüzde 10,3 olarak gerçekleşti. İşsizlik maaşı başvuru 2015 2016

Çalışanların işsiz kaldığında en büyük güvencesi işsizlik maaşı da artış gösterecek, 1300 TL'yi bulacak. Maaşın artmasıyla birlikte işsizlik maaşı başvurı şartlarının da esnetilmesine yönelik çalışma hız kazanacak. Asgari ücretin beklenildiği gibi 300 TL artış göstermesi durumunda işsizlik maaşlarının tavan ücretinde de benzer bir oranda artış yaşanması bekleniyor.

 

KENDİ KUSU İLE İŞTEN ÇIKANLAR DA FAYDALANABİLECEK

 

İşsizlik maaşının artırılmasının ardından, işsizlik maaşında yararlanma süre ve koşullarının da yumuşatılması planlar arasında. Yapılan değişikliklere göre işsizlik maaş süresi, eğitim ve yaş grubu, alım koşulları gibi şartlarda esneklik ve değişikler yapılması gündemde. Buna göre; şsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor. Hem gün sayısının indirilmesi hem de kendi kusuru ile işten çıkanların da işsiz kaldıkları sürede işsizlik maaşında yararlandırılması konusu da masada bulunuyor.

 
MEVCUT SİSTEMDE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLMEK İÇİN ŞARTLAR
 
Mevcut sistemde; işten çıktığınızda başka bir işe girene kadar temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar devletin işsiz olan kimselere belli bir süre ödediği işsizlik maaşını alabilmek için bazı şartlar var. Bu şartlar, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yer alıyor.  Kanuna göre; işsizlik maaşı alabilmek için; Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmak , Şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

İSTİHDAM ORANI YÜZDE 46,8 OLDU

İstihdam edilenlerin sayısı 2015 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 837 bin kişi artarak 27 milyon 150 bin kişi, istihdam oranı ise 0,7 puanlık artış ile yüzde 46,8 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 202 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 636 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 22,2'si tarım, yüzde 19,3'ü sanayi, yüzde 7,5'i inşaat, yüzde 51'i ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI YÜZDE 52,1

İşgücü Ağustos'ta 951 bin kişi artarak 30 milyon 208 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,9 puan artarak yüzde 52,1 olarak gerçekleşti.

Erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,5 puan artarak yüzde 72,6, kadınlarda ise 1,2 puanlık artışla yüzde 32,1 oldu. İşsizlik oranı Temmuz'da 9,8 seviyesinde gerçekleşmişti. İşsizlik son olarak Mart ayında yüzde 10,6 ile çift haneye çıkmıştı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
batu 4 yıl önce

7 sene çalıştım bu işsizlik parasını alamadım haram zıkkım olsun, bu fonda biriken paralar zaten bizim dışımızda heryere akıyor, vermemek için saçma sapan şartlar koşmuşlar, avrupada işsizsen paranı veriyolar iş bulmak için yardımcı oluyorlar, bizde durum içler acısı yaşanmaz bu ülkede, zaten yaşayamıyosan öl banane diyolar.

Misafir Avatar
hatice emre 4 yıl önce

ben emre seni seviyorum canım balım aşkım bana belki hani yüzünü bakma yüzük istiyorum arkadaşım sen sev ben sev bebegim birazdan bekliyorum

Bahoz Erdal kimdir? Bahoz Erdal öldü mü? Fehman...
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kimdir? Bahoz Erdal nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Terör örgütünün...

Haberi Oku