TEOG Sınav Öncesi Okunacak Dualar ve Anlamı Nihat Hatipoğlu - Dernekpazarı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlarda başarıyı elde etme yollarından biri de test çözme tekniğini bilmek. Her test için farklı taktikler uygulamak gerektiğini belirten uzmanlara göre, Türkçe'de önce soruyu sonra metni okumak gerekiyor. Matematik ile fen gibi sayısal derslerde işlemleri akıldan yapmaya çalışmak en büyük hata. Uzun ve bol işlemli görünen sorulardan korkmamak da önemli. Eğitim uzmanlarının başarıyı yakalamak için önerdiği taktikler şöyle:

Önce soru, sonra metin

Türkçe: Paragraf veya şiir sorularında, önce soruyu sonra metni veya şiiri okuyun. Anlam bilgisi ile ilgili soruları kendi düşüncenize göre değil yazarın görüşüne göre cevaplandırın. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri cümlenin gelişine dikkat ederek bulmaya çalışın.

İşlemleri yazarak çözün

Matematik: Soruyu, verilenle isteneni ayırt ederek okuyun. İşlem basamaklarını akıldan değil yazarak çözün, ayrıca işlem bittiğinde sağlamasını yapın. Sınavdaki üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmeninizin konuyu nasıl anlattığını düşünün.

Doğru okuyup doğru anlamak önemli

Fen Bilimleri: Sadece biyoloji konularından (canlılar ve hayat) sorumlusunuz. Dolayısıyla soruları doğru çözmek için, doğru okuyup doğru anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Türkçe sınavında olduğu gibi paragraf sorularında önce soruyu, sonra paragrafı okumanız gerekiyor.

Hem bilgi, hem yorum gerekiyor

TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Bu testtlerde bilgi kadar yorum gerektiren sorular bulunuyor. Dolayısıyla soru ile ilgili bilgilerinizi tam hatırlamanız önemli. Çözerken takıldığınızda ise mantığınızı kullanmaya dikkat edin.

Sözcüklerin anlamını bilen yapar

Yabancı Dil: Bu alandaki soruların çözümü öncelikle sözcüklerin anlamını bildiğiniz ölçüde kolay olur. Soruların çoğunu Türkçe'de olduğu gibi doğru anlayarak çözebilirsiniz.

Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar ve Türkçe Anlamı

Sınav sabahı 70 defa Salat-ı Nariye duası okuyun: Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi selliim Sellim ya Hafız.

“Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî.” Ayetini 11 kere okursanız sınav anında sorulara daha rahat cevap verebilirsiniz.

Bunun yanında okunacak bir diğer dua ise şöyle:

Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde "ehvâl" kelimesi, "ahvâl" olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi "ehvâl"dir. Düzeltir özür dileriz.] Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.

Anlamı:

Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadirsin.

Bu duayı yedi kere okursanız meleklerin ve iyi ruhların desteğini alarak daha huzurlu bir şekilde sınava girebilirsiniz.

Sınava Girerken Okunacak Dualar Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

Üniversite giriş sınavının ikinci basamağı LYS sınav öncesi okunacak dualar ve anlamı Sınava girmeden önce okunacak dualar video izle

İstanbul'un en çok ziyaret edilen türbelerinden Eyüp'teki Eyüp Sultan Türbesi'ne sabah saatlerinden itibaren dua için gelen öğrenci ve aileleri, uzun kuyruklar oluşturdu.

2015 yılında LYS üniversite sınavları yapılıyor. Sınava girmeden önce okunması gereken duaları sizler için derledik. LYS öncesi kutsal olduğuna inanılan Balıklıgöl'e giderek dua etti. Balıklara yem atarak başarılı olma dileğinde bulunan öğrenci ve velileri daha sonra kentteki türbelerde dua etti. Balıklıgöl yakınlarındaki Hacı Kerim türbesinde ise oluşan yoğunluk nedeniyle bekleyenler içeriye girebilmek için uzun süre kuyrukta bekledi. LYS sınavına girmeden önce okunacak dualar ve anlamları sınava girerken okunacak dua, sınava girerken okunması gereken dua, Sınava girerken yada girmeden önce okunacak dua:

  • “Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi selliim Sellim ya Hafız”
  • Sınav sabahı  70 defa Salat-ı Nariye okunur. “

“Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde "ehvâl" kelimesi, "ahvâl" olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi "ehvâl"dir. Düzeltir özür dileriz.] Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.” Mânâsı: “Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.” Sınava girmeden önce de 7 defa okuyup dua eden kimse meleklerin ve ruhanilerin desteğini alır,onların ilhamıyla doğruyu bulur.  

  • “Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî” ayeti kerimesini 11 defa  imtihana kimse sorulara çok kolay cevap verir.

  

2015 LYS Sınav DuasıAdayların Yanında Olması Dileğiyle. Sınavda Herkese Başarılar ...

Sınavda başarılı olabilmek için dua eden öğrenciler ve kendilerine destek olan aileleri, yanlarında getirdikleri şekerleri, lokumları vatandaşlara dağıttı. Bazı vatandaşlar, türbenin bulunduğu bölümdeki yoğunluk dolayısıyla cami avlusunda dua etti. Veliler, Kur'an-ı Kerim okudu.

Sınava girecek öğrencilerden Emre Orhun, "Eyüp'e dua etmek için geldim. Bu sene kazanmak için Allah'a dua ettim. Metalürji veya Maden Mühendisliği okumak istiyorum. Diğer sınav iyi geçti. Geçen sene olmadı, bu sene olacak. Yeteri kadar çalıştım. İnşallah kazanacağım" diye konuştu.

Sınav hazırlıklarını tamamlayan üç kız arkadaş da dua etmek için Eyüp Sultan Türbesi'ne geldi. Bütün sene çalıştıklarını belirten öğrenciler, "Şimdi de duamızı ediyoruz. Denemeler iyiydi. Hayırlısı olsun bakalım" ifadelerini kullandı.

Öğrenci İsmet Koyuncu, "Dua etmeye geldik. Hayırlısıyla üniversiteye girmek istiyorum. Kendim ve arkadaşlarım için dua ettim. Herkese başarılar diliyorum" dedi.

Veli Selma Çakır, "Allah'tan hayırlısını istedik. Kızım için, LYS'yi kazanması için geldik. Coğrafya okumak istiyor. Şehir dışında okumasını istemiyorum ama hayırlısını diliyorum. Elimden geldiği kadar destek oldum" diye konuştu.

UZMANLARDAN ÖNERİLER

Kaygının nedeni anne-baba

Bana göre ortaokuldaki çocuk, üniversiteye hazırlanan gençler kadar sınavın öneminin farkında değil. Bu dönemde anne-baba kaygılıysa öğrenci de kaygılı oluyor. Ailelerin "Bu çok önemli ve mutlaka başarmalısın" gibi vurgulamalarda bulunması öğrenciyi kaygıya sürüklüyor. Bu nedenle önce ebeveynlerin, çocuğunun elinden geleni yapacağına inanması ve başka alternatifler olduğuna da kendisini ikna etmesi gerekiyor. O zaman çocuk da böyle düşünür. Bazı iddialı okullarda öğretmenler de öğrencinin başarısızlığını kendisine yapılan haksızlık olarak görüp, bunu onlara hissettiriyorlar. Oysa öğretmen unutmamalı ki, öğrenci elinden geleni yaptı, sınav ille de çocuğun ve öğretmenin gerçek başarısını gösteren bir değerlendirme değil.

BİRİNCİLERDEN TÜYOLAR

Severek yaptığınız şeyleri asla bırakmayın

TEOG sınavlarına yoğun bir tempoda çalıştım. Sekiz yıldır basketbol oynuyordum, sınava çalışırken de sıkı bir antrenman programım vardı. Eğitim aldığım Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu'nda hafta içi, hafta sonu etütleri sayesinde çalışma takvimimi şekillendirdim. Ben de stres oldum ama ders çalışmayı hiç bırakmadım. Hayalim, babam gibi Robert Kolej'de okumaktı ve bunu başardım. TEOG öğrencilerine verebileceğim tavsiye şu: Severek yaptığınız şeyleri asla bırakmayın. Benim sevdiğim şey basketboldu. Beni sakin ve disiplinli tutan şey buydu. Ayrıca soruyu anlamak çözmenin yarısı ve bunun için de bol bol kitap okumak gerekiyor. Son günlerde ise dersle ilgili bir şey yapmanızı tavsiye etmem. Çıkın spor yapın, ailenizle vakit geçirin, sizi en çok mutlu eden şeyi yapın.

Her soru 5 puan

TEOG kapsamında sınav yapılan tüm derslerden öğrencilere 20'şer soru yöneltilecek ve değerlendirme her ders için 100 üzerinden yapılacak. Bu durumda her sorunun puan değeri 5 oluyor. Örneğin Türkçe'den 13 doğru cevabı olan öğrenci 65 puan alacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hesaplanan TEOG puanı ise, tüm derslerden 100 puan üzerinden hesaplanan ağırlıklandırılmış ortalama puanların toplamının 7 ile çarpımından ortaya çıkan sonuç oluyor.

Üç dersin ağırlığı daha yüksek

Ders bazında bakıldığında puan hesaplamasında Türkçe, matematik ve fenin ağırlığı yüksek olduğu için uzmanlar, bu testlerden daha fazla doğru yapan öğrencilerin iyi bir liseye yerleşeceğini söylüyor. Testlerin ağırlıkları ise şöyle: Türkçe, matematik ve fen bilimleri 4; din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil 2.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
teog 4 yıl önce

ben bu duaları sabah nasıl okuyayım hemde yetmiş defa

Misafir Avatar
rumeysa 4 yıl önce

Tesekkurler

Misafir Avatar
rgccc 4 yıl önce

Ffgg

Misafir Avatar
eylem 4 yıl önce

çok güzel bir dua

Misafir Avatar
sıla 4 yıl önce

bu dua inşAllah bana yarar çünkü bugün sınavım var

Misafir Avatar
zehra karabostan 4 yıl önce

kizim sinava girecek dualariniz bekliyorum sinava girecek cocuklarimiza ba§arilara dilerim Allah emanet olun

Misafir Avatar
isa dag 4 yıl önce

Allahım bana ve tüm öğrencilere yardım eyle

Misafir Avatar
mine 4 yıl önce

dilerim yaparısınız

Bahoz Erdal kimdir? Bahoz Erdal öldü mü? Fehman...
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kimdir? Bahoz Erdal nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Terör örgütünün...

Haberi Oku