Trafik Cezası Sorgulama Gib Egm Plakadan Öğren - Çaykara

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, bu yılın ocak-eylül döneminde ülke genelindeki trafik denetimlerinde 9 milyon 330 bin 998 cezai işlem uygulandı.

Trafik kurallarına uymayan yaya ve yolculara 1 milyon 49 bin lira, sürücülere 630 milyon 578 bin lira para cezası kesilirken araç plakalarına da 1 milyar 434 milyon 711 bin lira ceza yazıldı. Bu yılın 9 aylık döneminde kesilen trafik cezalarının toplam tutarı, 2 milyar 66 milyon 338 bin lira oldu.

Böylece, trafik ihlalleri sonucu günlük ortalama 7 milyon 569 bin liralık para cezası uygulanırken tutanak başına kesilen ortalama ceza miktarı ise 221,4 lira olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, ekiplerin denetimlerinde alkollü araç kullanan 74 bin 383 kişi hakkında işlem yapıldı, 100 ceza puanını dolduran 8 bin 54 sürücü ile 5 kez hız limitini aşan 46 şoförün ehliyetine el konuldu. Denetimler sonucunda 527 bin 545 araç da trafikten men edildi.

Trafik cezası bulunan herkes tarafından kullanılabilecek trafik cezası erken ödeme indiriminde kişilerin mevcut cezalarında yüzde 25’lik bir oranda indirim sağlanmaktadır. Böylece kişilerin ödeyeceği ceza miktarı çok da azalacağı için avantaj sağlanmış olacaktır. Trafik cezası erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin kriterlere uyması gerekmektedir. Buna göre trafik cezası erken ödeme kapsamında kabul edilmesi için maksimum 15 gün süre içerisinde gerekli kurumlara müracaat edilmesi gerekmektedir. Online olarak da yapılabilecek işlemlerde kişilerin mevcut ceza miktarı üzerinden yüzde 25’lik bir indirim sağlanacak ve kalan ücret kişilerden tahsil edilecektir.

İşte trafik cezası sorgulama işlemi hakkında bilinmesi gerekenler...

EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMA

GİB TRAFİK CEZASI ÖDEME

Plakanıza ceza yazıldığı zaman bu trafik cezaları size posta yoluyla ikamet ettiğiniz adrese gönderilir. Fakat eğer bir cezanız varsa bundan hemen, istediğiniz anda haberdar olmak, isterseniz o an ödeme yapmak isterseniz, internet üzerinden bu işlemlerinizi halledebilirsiniz. Artık çoğu devlet kurum ve kuruşlarında yapılan işlemler e-Devlet sisteminden gerçekleştirilebiliyor. Öte yandan Trafik Cezası Sorgulama işlemleri ise e-Devlet üzerinden değil Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) internet sitesinden gerçekleştiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde girdiğinizde Trafik Cezası Sorgulama sistemine giriş yapmak için size sorulan bir kaç soruya yanıt vermeniz gerekiyor. Ardından sisteme giriş yapmış oluyorsunuz ve burada yer alan Trafik Cezası Sorgulama gibi işlemlerden faydalanabiliyorsunuz. Trafik Cezası Sorgulama işlemi gibi pek çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirerek zaman kaybetmeden, sıra beklemeden işlemlerinizi halletmeye imkan buluyorsunuz.

Eğer Trafik Cezası Sorgulama işleminizi internetten gerçekleştirmek istemezseniz ya da ödemelerinizi internet üzerinden gerçekleştiremez ya da gerçekleştirmek istemezseniz, eski usül Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubelerine giderek işleminizi halledebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde Trafik Cezası Sorgulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden yahut e-Devlet sisteminden ödemenizi yapabilirsiniz.

ADIM ADIM TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Trafik Cezası Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikel www.egm.gov.tr adresine gidin. Ardından Sayfada yer alan Trafik Cezası ve Otopark Cezası Sorgulama butonuna tıklayınız. Açılan sayfada sizden bir takım bilgiler (isim, soyisim, TC Kimlik No, doğum yılı) istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurun ve ardından doğrula butonuna basın. Doğrulama işleminin ardından size dört farklı işlem fırsatı verilecektir. Bunlar; Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama ve Otoparka Çekilen Araç Sorgulama'dır. Bu seçeneklerden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamayı seçin. Açılan ekranda sizden istenen Plaka ve Tescil Belge Seri ve No bilgilerini girin ve Srogula seçeneğine tıklayın. Bu şekilde Trafik Cezası Sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

ADIM ADIM TRAFİK CEZASI ÖDEME

Trafik Cezası Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirdiniz, şimdi sıra Trafik Cezası Ödeme işlemlerinde. Bu işlem için www.gib.gov.tr adresine girin ardından sayfanın devamında yer alan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi'ne tıklayın. Açılan ekranda önünüze dört farklı seçenek çıkacak. (Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme, Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama, Kasko Değerleri) Bu seçeneklerden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme'yi seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri doğru şekilde girin. Ardından sizden istenen Plaka, Özel Plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, Tescil Tarihi bilgilerini girin ve tamam butonuna tıklayın. Bunun sonucunda borç ödemenizi yapabilirsiniz. Trafik Cezası Ödeme işlemlerinizi anlaşmalı bankaların kredi kartları ile saat 02.00 ile 22.00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Trafik cezası erken ödeme indirimi, özellikle cezalarını hemen ödemek isteyen kişiler için teşvik niteliğindedir. Yapılması planlanan ödemelerin 15 gün içerisinde gerçekleştirilmesi amacıyla oluşturulan sistem sayesinde cezalar daha hızlı bir şekilde takip edilebilmekte, ödenebilmektedir. Bu bakımdan trafik cezası ödeme işlemlerini yaparken sizler de erken ödeme indirimini göz önünde bulundurmalısınız. Trafik cezası ödeme konusunda online olarak oluşturulan resmi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Uygulamalar sayesinde kartınız üzerinden hem güvenceli bir şekilde işlem yapılacak hem de gerekli ücret tahsil edilerek trafik cezasının ödenmesi sağlanacaktır. Trafik cezası ödeme konusunda 15 günlük süreyi geçiren kişilerin cezaları için herhangi bir indirim alması mümkün olmazken, cezanın tümü ödenmesi gerekecektir. bu noktada da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa kayırşı 4 yıl önce

Tirafik cezası

Misafir Avatar
fevzi karakaş 4 yıl önce

Sayfa cevap vermiyor

Misafir Avatar
kadriye zehra can 4 yıl önce

Plakadan kesilen ceza

Misafir Avatar
ibrahim.özbay 4 yıl önce

tarafi.casasi

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Suat bicer 4 yıl önce

Bana ceza gelmiş ogrenebilirmiyim

-Beğenmedim(1)

Bahoz Erdal kimdir? Bahoz Erdal öldü mü? Fehman...
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kimdir? Bahoz Erdal nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Terör örgütünün...

Haberi Oku