Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES Nedir Nasıl Çalışıyor - Dernekpazarı

TEDES Nedir Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Nasıl Çalışıyor ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi'nin Ordu'da hizmete girdiğini, Karadeniz Sahil Yolu'nda ilk günde kırmızı ışık ve hız limitlerini aşarak ihlalde bulunan yaklaşık 2 bin sürücüye cezai işlem yapıldığını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan TEDES Projesi Ordu'da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanıyor. Karadeniz Sahil Yolu'na konulan 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi dün faaliyete geçti.

Sistemin uygulamaya geçtiği ilk günde kırmızı ışık ihlali ve belirlenen hız limitlerini aşan sürücülere ceza yağdı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz katıldığı Belediye Meclis Toplantısı'nda TEDES çalışmalarının işleyici ve cezai işlemle karşı karşıya kalan sürücülerle ilgili Meclis'e bilgi verdi. Ordu'da sürücülerin trafik kurallarına uymalarını isteyen Yılmaz ilk günde 2 bine yakın sürücünün radara yakalandığını belirterek şöyle dedi:

"TEDES kapsamında hız şehir içlerinde 70 kilometre, şehir dışlarında 110 kilometre, tünellerde de 80 kilometre hız olmak kaydıyla yüzde 10 opsiyon ile birlikte sistem işlemine başlamış oldu. Sosyal medyada farklı rakamlar telafüz edilmiş olsada bu aşamadan sonra bu işin sevk idaresi Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Tahmin ediyorum iki bin civarında işleme tabi tutulmuştur. Bu rakamın önümüzdeki süreçte sabit bir rakam olacağını düşünüyorum.

Ceza kırmızı ışık ve hız ihlalinden mevcuttur. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir inisiyatifi yoktur. Belirlenen güzergahlar dışındaki hız oranını belirleme yetkisi kanunda Emniyet Genel Müdürlüğü'ndedir. 'Ben kırmızı ışıkta geçtim ceza yedim' geçme kardeşim. Geçmeyeceksiniz, nerede geçersen geç. Dünyanın hangi ülkesinde kırmızı ışıkta geçersen geç ceza yersin. Bu sisteme Türkiye 2017 itibariyle bütün iller uyacak."

Ordu'da Karadeniz Sahil Yolu'nda yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçiş yapıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Onur 4 yıl önce

çok güzel bir uygulama olmuş.trafik teröristlerini bir nebze olsun engeller diye umut ediyorum. özellikle trafiğin yoğun olduğu her yerde uygulanmalı.

Misafir Avatar
yasın 4 yıl önce

kesınlıkle bu bı soygundur ınsanlıga yakısmayan bı hareket dızgınler sızın elınızde dıye bu kadar asagılayıcı hareket yapmamalısınız en azından 1.de uyarrı tarzında yada ogretmek amacıyla ufk bı ceza uygulanır.2.de 3.de lımıt yuksek tutulur. gecenın bı yarısı yesıl ısıkta bomboş yolda 61 le gıden bı araca 200lıra ceza cok yanlışş sız yetkılılerı şiddetle kınıyor bıraz ınsan olun dıyorum hrkesın arabası olabılır ama bosa harcayacak 200 lırası olmayabılır

Misafir Avatar
ahmet arpacı 4 yıl önce

bölünmüş duble yolda 70 km hızla seyahet etttiğiniz

Misafir Avatar
metin 4 yıl önce

kesinlikle her şehir merkezine gerekli ayağı gaz pedalına erişen adam araba kullanıyor bu memlekette. makaslar aşırı sürat gırla. yavaş gitmeyi öğrensin bu millet. bursaya acil gerekli

Misafir Avatar
Yolu yap radar konur başına 4 yıl önce

Ozaman bunu hizmet için yapmadınız hazineye Darphane yaptınız. Kınıyorum

Bahoz Erdal kimdir? Bahoz Erdal öldü mü? Fehman...
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kimdir? Bahoz Erdal nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Terör örgütünün...

Haberi Oku